2014. április 25., péntek

Bizet: Gyermekjátékok (Jeux d'enfants)


szvit zongorára, négy kézre 12 tételben (Op. 22)

Bizet legérettebb hangszeres műve. Éles szemmel ellesett és meleg szívvel ábrázolt apró jelenetek, jellemző miniatűrök a gyermekek mindennapi életéből. Mint a cím is mutatja, a tételek egy-egy gyermekjáték hangulatát idézik, egy „homo ludens" játszani vágyásával, egy örökké gyermeklélekkel megáldott zseniális művész beleérzésével. Bizet nem filozofál, mint Schumann, ő önfeledten együtt játszik a gyermekekkel. A mű szórakoztat, mosolyra késztet, de el is gondolkodtat. A kristálytiszta formákat rendkívül üde muzsika tölti ki. A néhány rondótól eltekintve a tételek a legegyszerűbb A—B—A alapképletű dalformában íródtak. A mű alaphangulatára jellemző, hogy 12 tételből nyolcnak dúr a hangneme. A hetedik tételig szabályosan változik a dúr a mollal, ezután a tizedik tétel kivételével valamennyinek dúr a hangneme. A négy kéz gondosan kimunkált összjátéka zenekari hangzást eredményez. A secondo szólam egyenértékű a primóval, mindkét játékos egyformán kiveszi a részét a mű előadásából, de a secondo megszólaltatója biztosítja a darabok ritmikai feszességét. Mert a ritmus az uralkodó eleme e zongoraszvitnek. A dallam a legtöbb tételben végigvándorol az egész billentyűzeten, egyik kézről a másikra száll, míg a többi a ritmikus alátámasztást szolgálja. Az indulótól a mazurkáig, a scherzótól a galoppig mindenféle ritmust fellelünk a kiapadhatatlan ötletek e tárházában.


A művet 1871-ben komponálta Bizet, a poroszok elleni háború és a kommün évében, a Dzsamilével csaknem egy- időben. Bámulatos, hogy ezek a derűs alkotások vészterhes történelmi kor gyermekei. A Gyermekjátékok nem megrendelésre készült, de Bizet azonnal talált rá kiadót. Durand adta ki a szvitet 1872-ben, azóta sok változata van közkézen, öttételes, héttételes, kétkezes, sőt zenekari változata is ismert.

Escarpolette, Álmodozás (Ręverie) az első tétel. Alapkérdése: mit is játsszunk? Egy gyermek ártatlan töprengésének megkapóan hiteles ábrázolása.

Búgócsiga (La Toupie, Impromptu) a második tétel. A szoba közepén pörög-surrog a csiga, és a gyerekek boldog zsivajjal táncolják körül. Trillának is beillő e—f tizenhatodok jelzik a játék forgását, a staccato dallam az ugrándozó gyerekek örömét:
Három ütemnyi pihenő egy szűkített szeptimakkordon, a csiga megállt. Halk futam végig a zongorán, egy fortissimo e hang, és a csiga újra pörög, majd egy akkordon, mint előbb, megpihen, de most már elég ebből a játékból, pár fordulat, egy domináns és egy tonikai akkord, és a csiga a sarokba kerül.

A baba (La Poupée) az új játék. Ringatózó akkordfelbontások fölött csendül fel a bölcsődal (berceuse) finom ívű dallama:
A zene mindinkább elhalkul, megnyugszik, a baba elalszik.

Nemes versengésre invitálnak a Hintalovak (Les Cheveaux de bois). Dübörgő a-moll akkordfelbontásokkal indul a scherzo, a kíséret elhalkul, majd a hetedik ütemben meg- jelenik a szökdécselő, vidám dallam, ami néha egy-egy sforzatón megtorpan, de folytatja útját:
A zene mind halkabb lesz, majd a dallam, utána a ritmus is elhal.

Sárkány (Le Volant — Fantázia) az újabb játék. A szél minduntalan belekap a könnyű alkotmányba, kecses mazurka- dallam felett halk futamok jelzik a sárkány röptét. Légies, elbűvölő miniatűrt hallunk C-dúrban.

Trombita és dob, induló (Trompette et Tambour, Marche) a következő tétel címe. Katonásdi fakarddal, fapuskával, de nagyon komolyan, mint pár év múlva a Carmenben az utcagyerekek játéka. Elegáns katonák parádéznak itt, szól a trombita, pereg a dob, majd indulóra menetel a kis csapat. Aztán kis kánon következik négy szólamban, amelynek pár taktusát eredeti, négykezes változatában mutatjuk be, mint Bizet szerkesztésmódjának jellegzetes példáját:

Az induló dallamának rokonaival gyakran találkozunk még a Carmen lapjain. Most azonban úgy látszik, hogy még az ilyen szórakoztató katonásdit is meg lehet unni, mert egyre halkabban hívogat a trombita, mind fáradtabban pereg a dob, s egy pianissimo akkorddal vége is van a parádénak.

Szappanbuborékok (Les Bulles de savon) rondinója következik. Halk G-dúr futamok jelzik a fénylő gömböcskék röptét, felületükön visszatükröződik a gyermekszoba képe. Debussy reflexeinek bűvös világában vagyunk, minden mozog, csillan-villan, de ha hozzáérünk, vége. Talán nem túlozunk, ha az első impresszionista zongoradarabnak tekintjük.

A négy sarok (Les Quatre Coins, Esquisse) c. vázlat játék is, de mumus is a gyermekéletben. Ide dobja a gyerek megunt játékait, benéz a sarokba, mielőtt lefeküdne, megnézi, hogy nem lapul-e ott egy manó vagy más, ha lefeküdt, megszámolja a sarkokat, hátha igaz lesz, amiről álmodik. De baljós is lehet egy sarok, mert oda kell állni vagy térdepelni, ha valamit vétettünk. — Botorkálva induló Esz-dúr polkát hallunk, ami meg-megtorpan, aztán belelendül, majd vidáman ér véget.

Szembekötősdi, noktürn (Colin-Maillard, Nocturne) a következő játék. A bekötött szemű gyermek kettőt lép, majd megáll és körbe tapogatódzik, majd újra lép és újra keres, és így megy ez tovább a bájos tétel végéig. A puha akkordokat követő dallamfoszlányok a Micaela—José dallamvilág előlegei:

Bakugrás (Saute-Mouton) következik, a-moll capriccio, futamok, nekirugaszkodások, ugrások, toppanások, majd újabb futás, bukfenc, felbukás, és így megy ez tovább ötletesen, bohókásan, kifogyhatatlan ritmikai leleménnyel. Aztán elfáradnak a gyerekek, elhalkul a zene, pihentetőbb játék kell.

Kicsi férj, kicsi asszony (Petit mari, petite femme) párbeszéde következik. Egy végtelennek tűnő 16 ütemes dallam vezeti be a gyerekházaspár papás-mamás játékát, a primo játékosa az asszony, a secondóé a férj hangját utánozza. A két szólam igen egyszerű kíséret fölött beszélget:
majd szellemes ellenpontban fonódik össze.

S most táncra perdül a gyermekszoba összes lakója, A bál (Le Bal) féktelen vidámságú galoppja következik, fürge, 2/4- es ütemű prestóban. Főtémája pregnáns, bőven alkalmas ritmikus variációkra, merész modulációkra. Halljuk a főtémát C-dúrban, B-dúrban, Fisz-dúrban stb., majd egy modulációsor visszavezet az alaphangnemhez. A szellemes moduláció után furioso A-dúrban ér véget a bál és ezzel a mű.


Katia & Marielle Labeque (December 1985, London)


01  -  L'Escarpolette
02  -  La Toupie
03  -  La Poupée
04  -  Les Chevaux de bois
05  -  La Volant
06  -  Trompette et tambour
07  -  Les Bulles de savon
08  -  Les Quatres Coins
09  -  Colin-maillard
10  -  Saute-mouton
11  -  Petit mari, petit femme
12  -  Le Bal

Mp3 - 48000 Hz - 256 kbps

 
Letöltés / Download
   vagy   itt