2014. augusztus 10., vasárnap

Rameau: Csembalódarabok

Péteri Judit* előadása elhangzott 1986. április 28-án a Kossuth Rádióban

Jean Philippe Rameau nevéről ma mindenkinek a csembalózene jut eszébe - pedig a mester életművének csak kis hányadát teszik ki a billentyűs kompozíciók: az a 47 eredeti csembalódarab, amely Rameau tollából ránk maradt, elenyészően kevésnek tűnik például François Couperin ennél sokkal gazdagabb termése mellett. Azt, hogy Rameau "mellesleg" a 18. század első felének legjelentősebb francia operaszerzője volt, csak az utóbbi néhány évtizedben kezdték felfedezni, s a külföldön, alkalmanként előadott vagy lemezre vett egy-egy mű még mindig nem elegendő ahhoz, hogy a szélesebb közönség érdeklődését is felkeltse. A csembalódarabok népszerűsége viszont a hangszer 20. századi felfedezésével egyidős, és a nagy úttörők, mindenekelőtt Wanda Landowska nevével kapcsolódott egybe. Persze, Rameau-val is az történt, mint - talán csak az egy Bach kivételével - valamennyi barokk vagy koraklasszikus szerzővel: egykét darabja „slágerré” vált, ugyanúgy, mint Vivalditól A négy évszak, Corellitől a Karácsonyi concerto grosso, vagy Boccherini megunhatatlan menüettje; az oeuvre fennmaradó részét viszont alig ismerik. Az ilyen „sláger-darabok” pedig még csak nem is mindig tipikus képviselői az adott műfajnak vagy a szerző egyéni stílusának. Rameau például egészen kevés hangutánzó, vagy egyéb konkrét, zenén kívüli jelenséget ábrázoló darabot írt; egyik legnépszerűbb csembalóműve mégis „A tyúk” című kompozíció, amelynek első ütemeibe maga a szerző írta be a közismert háziszárnyas hangjára utaló szótagokat, s éppen ezért a hallgató igen gyakran csupán ezt a felszíni koloritot veszI észre belőle. Valójában a „kotkodácsoló” tematika a komponista számára csak ürügy ahhoz, hogy a mű megformálását, harmóniai tervét, zenekart idézően sűrű textúráját, s a 18. századi francia csembalózenében szokatlanul drámai kifejezőerejét tekintve is különleges kompozíciót alkosson.

Rameau-t mindig François Couperinnel emlegetik együtt, éppúgy, mint Bachot Händellel, Haydnt Mozarttal vagy Debussyt Ravellel. A párba állítás ez esetben sem túl szerencsés: a 18. századi francia csembalózene e két legnagyobb alakja még csak nem is tartozott azonos generációhoz (Couperin 15 évvel korábban született), és egyéniségük, valamint egész életpályájuk is gyökeresen különbözött egymástól, annak ellenére, hogy a zenei nyelvezet és a 17. században gyökerező tradíciók azonossága révén természetesen sok hasonlóságot is felfedezhetünk csembalódarabjaik között. Rameau 1683-ban született és 1764-ben halt meg, vagyis 14 évvel túlélte Bachot, aki pedig két évvel fiatalabb volt nála. Ifjúkorában a legkülönbözőbb francia városokban vállalt orgonista-állásokat, és 18 évesen néhány hónapot töltött Itáliában. 1706-ban tűnt fel először Párizsban, ahol még ugyanebben az évben kinyomtatta csembalódarabjainak első kötetét. Véglegesen azonban csak hat vagy hét év múlva telepedett le a fővárosban, ahol további kilenc évig megállás nélkül, vásári komédiákhoz írt kísérőzenék honoráriumából élt, miközben 1724-ben, illetve 1728 körül megjelentette a csembalódarabok második és harmadik kötetét is, s ezzel - egy későbbi, királyi esküvőre készült alkalmi kompozíciót leszámítva - le is zárult életművében az eredeti csembalóművek sorozata. Eközben karrierje felfelé ível, több orgonista-állást is kap Párizsban, és 1726-ban megjelenik első zeneelméleti értekezése, amellyel egy csapásra hírnevet szerez magának. Ő azonban színpadi zenét, operákat és baletteket szeretne komponálni. A várva várt lehetőség csak 1733-ban, ötvenéves korában adatik meg neki; ekkor mutatják be első operáját, az Hyppolite et Aricie-t, s ettől kezdve életének hátralévő részét a színház és a korszakos jelentőségű elméleti munkásság között osztja meg, amelyet egyébként ő maga ugyanolyan fontosnak tart, mint a komponálást...

Az érett barokk korszak, a 18. század első fele a csembalózene és a csembalóépítészet utolsó nagy virágkora. Azt a kétmanuálos francia csembalótípust, amely a Pascal Tas kin, Blanchet és sok más híres készítő műhelyéből kikerült pompás instrumentumokban kristályosodott ki, a hangszer fejlődés történetének csúcsteljesítményeként szoktak számontartani; és bár az ilyenfajta sommás vélemények kicsit mindig túlzóak, tény, hogy ez a csembaló a hangzás világosan körvonalazott, kiegyensúlyozott szépségében, briliáns csillogásában, a magas és mély regiszter kiegyenlítettségében valóban verhetetlen. Különös jellemzője a mély fekvés igen erőteljes, de mégis bársonyosan puha, vonós-basszusra emlékeztető hangzása, melyet a francia komponisták sok darabjukban tudatosan ki is használtak.

A francia barokk csembalómuzsika a zenetörténet sajátos fejezetét képezi, amely semmilyen más nemzet vagy más stílus- korszak billentyűs irodalmához sem hasonlítható. Jellegzetes tételtípusait és egész zenei nyelvezetét a 17. században, a Nap- király uralkodása idején vagy akörül élt mesterek: Chambonnières, Louis Couperin, D'Anglebert és kortársaik alakították ki A franciák nagyon szerették a balettet, operáikat számos táncbetét tarkította, és így nem meglepő, hogy hangszeres zenéjük külső kereteit is a különféle, azonos alaphangnemű tánctételek egymásutánja, a szvit adta meg. A francia csembalószvit meglehetősen laza képződmény, amelyben a tételek száma és sorrendje sohasem szilárdult meg egészen. A 17. századi szerzőknél egy-egy tánctípusból gyakran kettő-három is szerepelt benne egymás után, melyek közül a játékos tetszése szerint választhatott, s ugyanígy választhatott a különféle táncok közül is, mivel valamennyi azonos hangnemű tétel végigjátszása általában aránytalanul hosszú szvitet eredményezett volna. Így van ez még Rameau-nál is, akinek három billentyűs kötete nem más, mint az egy-egy hangnemen belül többé-kevésbé tetszés szerint csoportosítható, szvitté fűzhető tételek sorozata - nem véletlen, hogy a szerző (sok kortársához hasonlóan) az első kiadások címlapján nem is „szviteknek”, hanem csupán „Pièces de clavecin”-nek, azaz „Csembalódarabok”-nak nevezi ezeket a sorozatokat. Az első kötet csupa a-moll, illetve A-dúr darabból, a második és harmadik két-két azonos alaphangnemű, váltakozva dúr és moll tételcsoportból, vagyis két-két szvitből áll. A daraboknak az első kiadásban látható sorrendje Rameau-nál sem szentírás - hiszen néhányat közülük egészen biztosan praktikus okból, a tétel közbeni lapozás elkerülése végett helyeztek oda, ahol a nyomtatott kottában áll; továbbá az egy- egy szvitet alkotó 7-10 darabot (köztük nagyobbszabású, önmagukban is megálló tételekkel) nem feltétlenül szükséges egy- végtében eljátszani.

Az 1706-os első kötet még igen erősen kötődik a 17. századi szvit-hagyományhoz. Rögtön az első darab, a Prelude a régi francia csembalószvit jellegzetes, többé-kevésbé ritmus nélkül lejegyzett, s éppen ezért nagyon szabad, rögtönzésszerű előadást megengedő bevezető tételének egyik legkésőbbi reprezentánsa. Összehasonlításképpen íme Louis Couperin egyik ilyen ritmizálatlan prelude-je:
És most Rameau 1706-os darabja:
A szabadon ritmizált részt mindkét szerzőnél feszes, hangsúlyozottan ritmikus szakasz követi, amely Rameau-nál az olasz hegedű-stílust idéző concerto-jelleget ölt.
A prelude-öt a francia szvit négy legfontosabb tánca, az allemande, courante, sarabande és gigue követi. A négy tánc ilyenfajta sorrendje szinte mindig állandó, s utánuk következhetnek a korban modernebbnek számító, s épp ezért kevésbé stilizált, igazi táncmulatság hangulatát idéző tételek, közülük a két legnépszerűbb a menüett és a gavotte. A négy fő tánc, megformálásában, dallami, ritmikai és harmóniai fordulataiban Rameau-nál szintén a műfaj jellegzetes, 17. századi tételtípusait képviseli - hadd idézzük ennek illusztrálására a páratlan ütemű, ritmikailag mindig izgalmas courante-ot először Louis Couperin a-moll szvitjéből
másodszor a Rameau-darabok első kötetéből:
A bonyolultabb ritmikájú és frazeálású, gyakran polifon igényű régi táncokkal szemben a „modern” tételek Rameau-nál mindig egészen egyszerű, szimmetrikus szerkezetűek, akkordikus textúrával és gyakran hangsúlyozottan dallamos témával. Külön említést érdemel az első szvit egyik ilyen darabja, a gavotte, mivel ez a többi tánc hagyományos, kétrészes szerkezetével szemben a Rameau-ra és kortársaira oly jellemző rondeau-formát mutatja, melynek lényege, hogy a kezdőtéma a darab folyamán mintegy refrénszerűen, újra és újra visszatér. A legtipikusabb francia rondeau-ban a refrének között két új szakasz, általában más hangnemekbe kitérő epizód hangzik fel - ilyen felépítésű Rameau első szvitjének gavotte-ja is.

Bár Rameau csembalódarabjainak másik két kötete is allemande-dal és courante-tal kezdődik, és még több más, hagyományos tánctétel is található bennük, a darabok többsége valamely személyre, emberi tulajdonságra, eseményre utaló zsáner-címet visel, mint például „ A falusi lány” „A sánta”, „A múzsák beszélgetése”, „Sóhajok” és így tovább. Az ilyen zsáner-címek már a szóló-csembalóirodalom kezdete, a 16. századi angol virginálszerzők óta léteztek a billentyűs zenében, és különösen népszerűvé váltak a 18. századi francia szerzőknél. (Ugyanazt a címet gyakran több komponista szvitjeiben, sőt, a korabeli kontratánc-gyűjteményekben is felfedezhetjük. ) Rameau-nál a cím és a karakter közti összefüggés nem mindig nyilvánvaló, és bizonyos, hogy a darabok egy részét csak utólag nevezte el, sőt, az is előfordult, hogy barátai segítségét kérte az ilyen utólagos címadáshoz. A hagyományos tánctételek, illetve a zsáner-címmel ellátott darabok között egyébként nem lehet éles határvonalat húzni: a zsánerdarabokat is legtöbbször ugyanabban a kétrészes, vagy rondeau-formában komponálta meg a zeneszerző, mint a táncokat, és nagyobb részük ritmusában és karakterében is valamelyik tánctípushoz hasonló. A népszerű Tambourin című darab például valójában hamisítatlan gavotte, amely a monoton dudabasszus, a szinte hipnotikus hatású, folytonosan ismételgetett dallam és a mindvégig az alaphangnemben maradó, kifejezetten primitív harmonizálás révén egészen közvetlenül idézi fel a falusi tánczenét. Az ilyenfajta, hangsúlyozottan rusztikus hangvétel a Rameau-szvitek egyik legjellegzetesebb karaktertípusa, amelyet néha konkrét élmény hívott életre: ,,A vadak” című darabot például egy 1725-ben Párizsban fellépett, louisiana-i indián pár tánca ihlette.

 A komponista egy másik, nem kevésbé jellemző arcát mutatják meg a gyengéd, lírai hangvételű darabok, és Rameau talán ezekben a tételekben kerül a legközelebb Fr. Couperinhez, illetve más kortársaihoz. A „Sóhajok” című darab szaggatott motívumait például sokféle megfogalmazásban, a legkülönbözőbb zsáner-címek alatt hallhatjuk viszont François Couperin- nél. Íme tehát a „Sóhajok” Rameau-tól:
És a sok hasonló tétel közül példaképpen a „La Ménetou” című rondeau témája Fr. Couperintől:
Mint már említettük, konkrét zenén kívüli képet, jelenséget ábrázoló darabot viszonylag keveset találunk Rameau-nál. Közülük való az „Örvények”, amelyben a komponista - saját leírása szerint - a szél által kavart porfelhők örvénylését kívánta zenében megfesteni. A darab a rusztikus típusba tartozó táncként, bourrée- vagy rigaudon-karakterrel kezdődik, majd hirtelen magasabb fekvésbe vált, és (ebben a stílusban szokatlan anyag jelenik meg, nyilvánvalóan a port felkavaró szél mozgását érzékeltetve.
Rameau sajátosan fanyar humora csillan meg a „Le Lardon” című menüettben. A lardon szó a húsok spékeléséhez használt vékony szalonnacsíkokat jelenti, s a darab kezdetén a bal kéz hangjai valóban mintegy „spékelő” funkcióval ékelődnek a jobb kéz akkordjai közé.
Rameau zeneszerző-egyéniségének egyik legmarkánsabb jellemvonása a Couperinnél sokkal merészebb, extravagánsabb virtuozitás, a francia billentyűs zenében újdonságnak számító technikai elemek alkalmazása. A szvitek két, variációs formában írott, nagyszabású darabja, „A sologne-i nimfák” illetve a híres variációs Gavotte gazdag példatárát adják ennek a briliáns hangszertechnikának. A legsűrítettebb formában talán mégis a „Küklópszok” című darabban találjuk meg a Rameau-i virtuozitás valamennyi fontos kellékét. A szerző a kötet előszavában külön kiemelte azt a kézkeresztezéses figurát, melyet, úgy gondolta, ő alkalmazott először - természetesen nem tudhatott Domenico Scarlattiról, aki körülbelül ugyanebben az időben szintén használta már ezt a megoldást.
A zeneelmélettel, az összhangzattannal való intenzív foglalkozás meglátszik Rameau csembalódarabjainak kifinomult, néha meghökkentően merész harmóniavilágán is. A legeslegmerészebb ilyen fordulatra ő maga hívja fel a figyelmet a harmadik kötet előszavában, illetve magával a darab címével is:,, L’enharmonique”, azaz enharmonikus modulációról van itt szó, melynek során az A-dúrból f-mollra váltás következtében a „cisz” hang „desz”-szé értelmeződik át.
Nem kevésbé mellbevágó harmóniaváltások hangzanak el már a darab első felében is, igaz, hogy ezúttal nem enharmonikus, de szintén tercrokon jellegű fordulatokban.
Bár Rameau szvit-tételei a legtöbbször csak lazán kapcsolódnak egymáshoz, a harmadik kötet utolsó két darabja, a L’enharmonique és Az egyiptomi nő mégis, nyilvánvalóan kiegészíti egymást. Az előbbi zsúfolt harmóniavilága és expresszivitása után az (egy cigánylány táncát megjelenítő) utóbbi igazi feloldásként, szinte megkönnyebbülésként hat.

*Csembalóművész, zenetörténész, fordító. Budapesten született. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola csembaló-tanszakán Sebestyén János növendékeként diplomázott, majd posztgraduális tanulmányokat folytatott Jos van Immerseelnél Antwerpenben. Többször részt vett Kenneth Gilbert mesterkurzusain. Szólistaként és különböző együttesek tagjaként Európa számos országában vendégszerepelt, számos lemezfelvételt készített.

 
Teljes kotta letöltés   vagy   itt
 

Sophie Yates (11-13 May 1999, Forde Abbey, Somerset)

1er livre de pieces de clavecin
01  -  Prelude
02  -  Allemande I
03  -  Allemande II
04  -  Courante
05  -  Gigue
06  -  Sarabende I
07  -  Sarabende II
08  -  Venitienne
09  -  Gavotte
10  -  Menuet
Pieces de Clavecin (Suite in E minor)
11  -  Allemande
12  -  Courante
13  -  Gigue en rondeau I
14  -  Gigue en rondeau II
15  -  Le rappel des oiseaux
16  -  Rigaudon I
17  -  Rigaudon II (with double)
18  -  Musette en rondeau
19  -  Tambourin
20  -  La villageoise. Rondeau
Pieces de Clavecin (Suite in D minor)
21  -  Les tendres plaintes
22  -  Les niais de Sologne (with 2 doubles)
23  -  Les soupirs
24  -  La joyeuse. Rondeau
25  -  La follette. Rondeau
26  -  L`entretien des Muses
27  -  Les tourbillons
28  -  Les Cyclopes. Rondeau
29  -  Le lardon. Menuet
30  -  La boiteuse
Nouvelles suites de pieces de clavecin (Suite in A)
31  -  Allemande
32  -  Courante
33  -  Sarabande
34  -  Les trois mains
35  -  Fanfarinette
36  -  La triomphante
37  -  Gavotte (with 6 doubles)
Nouvelles suites de pieces de clavecin (Suite in G)
38  -  Les tricotets. Rondeau
39  -  L'indifférente
40  -  Menuet - Deuxieme menuet
41  -  La poule
42  -  Les triolets
43  -  Les sauvages
44  -  L'enharmonique
45  -  15_L'Égyptienne
Cinq pieces pour clavecin seul, extraites de 'Pieces de clavecin en concerts'
46  -  La livri. Rondeau gracieux
47  -  L'agaçante
48  -  La timide: Premiere rondeau gracieux
49  -  La timide: Deuxieme rondeau
50  -  L'indiscrete. Rondeau

51  -  La Dauphine

Mp3 - 44100 Hz - 209 kbps



Letöltés / Download   vagy   itt

2014. augusztus 9., szombat

Jean-Philippe Rameau

(1683-1764)

Voltaire szavaival élve „Lully után minden zenész [...] egyszerűen őt utánozta, amíg Rameau meg nem érkezett".

Rameau operái nem szakítottak szembeszökő módon a fennálló tradícióval: témájukat továbbra is a mitológiából merítették, kórusokat és táncbetéteket alkalmaztak, és bővelkedtek csillogó-villogó színpadi megoldásokban. Stílusának bizonyos vonásai azonban komoly vitát kavartak, foként a bonyolult ellenpont iránti vonzódása, a harmóniák színpadias használata, vokális írásmódjának líraisága, és ami a legfontosabb, az egységes szerkezet megteremtése irányába tett lépései. Legidőtállóbb újítása azonban a kromatikus, színesen hangszerelt, zenekari kísérettel ellátott és rendkívül kifejező recitativo alkalmazása volt. Ez az effektus valósággal felvillanyozta a francia operaszínházakat, az újításért pedig még Gluck is hálás lehetett. Meglepő módon Rameau 1733-ig, ötvenéves koráig egyetlen operát sem írt. Sikere hosszú időn át érlelődött, részben mert élete első negyven évét vidéken töltötte, részben pedig mert tekintélyét zeneteoretikusként alapozta meg, és ezt sokan összeegyeztethetetlennek tartották bármiféle zeneszerzői tevékenységgel. Tudományos háttere ellenére zenéje egyáltalán nem hangzik „kiagyaltnak" — épp ellenkezőleg.
Hetedik gyermekként született egy tizenegy gyermekes családban; apja a dijoni katedrális orgonistájaként tevékenykedett, ezt a posztot később, 1709-től, maga Jean-Philippe töltötte be. Pályájának kezdetén különböző francia templomokban volt orgonista, így Clermont-Ferrandban, ahol 1722-ben kiadta Traité de l'harmonie (Értekezés a harmóniáról) című híres könyvét, amelyben az összhang eredetét és az akkordok közötti összefüggéseket vizsgálta. A következő évben Párizsba költözött, de szerény sikereket ért csak el, könnyed színpadi műveket írt, és csembalót tanított, mielőtt a város egyik legnagyobb mecénása, az adószedő Le Riche de la Poupliniére felkarolta volna, aki Franciaország egyik leggazdagabb embereként bőkezűen támogatta a művészeteket, és magánkápolnát tartott fenn tizennégy fős zenekarral Párizshoz közeli birtokán, Passyban. A mecénás és a zeneszerző között szoros barátság szövődött: 1731-től 1753-ig Rameau volt Passy zeneigazgatója, és La Poupliniére pénze és összeköttetései tették lehetővé későn induló, ragyogó operakarrierjét.
Ma már különösnek tűnhet, de operái kezdetben heves vitákat kavartak. Az Hippolyte et Aricie (Hippolütosz és Aricia) koncentrált drámaisága megbotránkoztatta a konzervatív uralkodó osztályt, amelynek tagjai Lully stílusát tekintették viszonyítási alapnak, így a Párizsi Opera közönsége rövid időn belül pártokra szakadt. Az egyik oldalon álltak Rameau hívei, az eleven drámai stílus pártfogói, a másikon a Lully-pártiak, akik a rend és az illendőség visszaállítását sürgették. A vita különböző hevességgel húsz éven át tartott, és ez idő alatt Rameau egyre népszerűbbé vált - olyannyira, hogy végül épp annak a fennálló rendnek vált a sarokkövévé, amely ellen egykor fellázadt. Amikor 1752-ben belekeveredett az ún. buffonista vitába, Rameau-t a fennálló rend vezéralakjának tekintették, és ekként is támadták. Még hetvenesztendősen is dolgozott (nyolcvan volt, amikor a Les Boréades-ot írta), de halála előtt sokan puszta kövületnek tartották. Gluck Párizsba érkeztével Rameau-t többé-kevésbé elfelejtették.